- Series 36900 Double Cup
- 8 15/16" OD x 2 1/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Series | 36900 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Cone Width | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.325915 |
| Cup Type | Double Cup |
| Bearing Type | Double Cup |
| Origin | Cups |
| O.D. | 8.9375 in |
| Cup Width | 2 1/16 in |
| I.D. | N/A |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 11283.9 lbf |
| Weight | 4.264 LB |
| EAN or UPC | 53893272924 |

