- Tapered Roller Bearing Set
- 7" ID x 8 15/16" OD x 1 3/16" Wide
- Class 0
| O.D. | 8.9375 in |
| Housing Shoulder Diameter | 8.7 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| I.D. | 7 in |
| Cup Width | 0.9063 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Assembly | TS |
| K Factor | 1.33 |
| Cone Width | 1 3/16 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| One-Row Radial Rating C90 | 11300 lbf |
| Series | 36900 |
| Static Load Rating [Max] | 103000 lbf |
| Weight | 6.763 LB |
| EAN or UPC | 53893273662 |

