- 36900 Series Single Cone
- 7" Straight Bore
- 1 3/16" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | Open |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cone Type | Single Cone |
| K Factor | 1.325915 |
| Series | 36900 |
| Cone Width | 1 3/16 in |
| Material | Steel |
| Origin | Cones |
| I.D. | 7 in |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 11283.9 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Weight | 4.41 LB |
| EAN or UPC | 53893273587 |

