- Series 3700 Single Cup
- 3.938" OD x 15/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Radial Rating | 6590.2 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.725564 |
| Series | 3700 |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Width | 15/16 in |
| O.D. | 3.938 in |
| Enclosure | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Cups |
| Weight | 1.156 LB |
| EAN or UPC | 53893130484 |

