- Tapered Roller Bearing Set
- 4 1/4" ID x 6 1/4" OD x 0.9063" Wide
- Class 2 (Standard)
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| One-Row Radial Rating C90 | 6220 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 40100 lbf |
| End Play | 0.01 in |
| K Factor | 0.96 |
| I.D. | 4 1/4 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Assembly | TS |
| Housing Shoulder Diameter | 5.98 in |
| Series | 37000 |
| Cone Width | 0.844 in |
| Cup Width | 0.625 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| O.D. | 6.25 in |
| Weight | 6.453 LB |
| EAN or UPC | 53893274676 |

