- 375 Series Single Cone
- 1.7717" Straight Bore
- 7/8" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Bearing Type | Single Cone |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.725564 |
| Cone Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Cup Width | N/A |
| O.D. | N/A |
| Series | 375 |
| Cone Width | 0.875 in |
| I.D. | 1.7717 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Rating | 4745.1 lbf |
| Weight | 1.179 LB |
| EAN or UPC | 53893017617 |

