- Series 37000 Double Cup
- 6 1/4" OD x 1 9/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 6.25 in |
| Series | 37000 |
| Enclosure | N/A |
| I.D. | N/A |
| K Factor | 0.9637988 |
| Tolerance | Standard |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Type | Double Cup |
| Cup Width | 1 9/16 in |
| Radial Rating | 6215.6 lbf |
| Bearing Type | Double Cup |
| Origin | Cups |
| Weight | 2.783 LB |
| EAN or UPC | 53893275468 |

