- 375 Series Single Cone
- 2 1/16" Straight Bore
- 7/8" Wide
- 0.190" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.190 in |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 2 1/16 in |
| K Factor | 1.725564 |
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | Open |
| Series | 375 |
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 7/8 in |
| Origin | Cones |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cone |
| Radial Rating | 4745.1 lbf |
| Weight | 0.93 LB |
| EAN or UPC | 53893017952 |

