- Tapered Roller Bearing Set
- 2" ID x 3.672" OD x 1 3/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| O.D. | 3.672 in |
| Series | 3700 |
| One-Row Radial Rating C90 | 6590 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| K Factor | 1.73 |
| End Play | 0.016 in |
| Cup Width | 15/16 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Housing Shoulder Diameter | 3.46 in |
| Assembly | TS |
| I.D. | 2 in |
| Cone Width | 1.193 in |
| Static Load Rating [Max] | 34300 lbf |
| Weight | 3.965 LB |
| EAN or UPC | 53893132648 |

