- Series 380000 Single Cup
- 19" OD x 2 7/8" Wide
- 1/4" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | 2 7/8 in |
| Tolerance | Standard |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.25 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Series | 380000 |
| Cup Type | Single Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | N/A |
| I.D. | N/A |
| Radial Rating | 82248.2 lbf |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| O.D. | 19 in |
| Cone Width | N/A |
| K Factor | 0.6744606 |
| Weight | 81.958 LB |
| EAN or UPC | 53893607184 |

