- Tapered Roller Bearing Set
- 1 1/2" ID x 3 3/8" OD x 1 3/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| O.D. | 3.375 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Assembly | TS |
| I.D. | 1 1/2 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 6710 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 33200 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Housing Shoulder Diameter | 3.19 in |
| Cup Width | 15/16 in |
| Series | 3800 |
| K Factor | 1.45 |
| End Play | 0.006 in |
| Cone Width | 1 3/16 in |
| Weight | 3.83 LB |
| EAN or UPC | 53893799377 |

