- 385 Series Single Cone
- 2.1880" Straight Bore
- 1.0340" Wide
- 0.090" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | N/A |
| Series | 385 |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cones |
| Enclosure | Open |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.090 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Single Cone |
| K Factor | 1.649421 |
| I.D. | 2.188 in |
| Radial Rating | 4909.2 lbf |
| Cone Width | 1.034 in |
| Cup Width | N/A |
| Weight | 1.121 LB |
| EAN or UPC | 53893024349 |

