- Tapered Roller Bearing Set
- 2 7/16" ID x 4.331" OD x 0.8661" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cup Width | 0.7411 in |
| Cone Width | 0.866 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| O.D. | 4.331 in |
| Housing Shoulder Diameter | 4.13 in |
| Series | 395 |
| End Play | 0.014 in |
| Static Load Rating [Max] | 28100 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| I.D. | 2 7/16 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 5340 lbf |
| K Factor | 1.45 |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Assembly | TS |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.05 in |
| Weight | 4.23 LB |
| EAN or UPC | 53893025162 |

