- 39000 Series Single Cone
- 2.3617" Straight Bore
- 0.8660" Wide
- 0.090" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | 0.866 in |
| Cup Width | N/A |
| O.D. | N/A |
| K Factor | 1.505698 |
| Radial Rating | 5219.5 lbf |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.090 in |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Cone Type | Single Cone |
| Bearing Type | Single Cone |
| Series | 39000 |
| I.D. | 2.3617 in |
| Origin | Cones |
| Weight | 1.286 LB |
| EAN or UPC | 53893277752 |

