- Tapered Roller Bearing Set
- 2 1/2" ID x 4 1/8" OD x 0.4063" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cup Width | 0.625 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 5220 lbf |
| K Factor | 1.51 |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| I.D. | 2 1/2 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.080 in |
| Cone Width | 0.8661 in |
| End Play | 0.012 in |
| Assembly | TSF |
| Static Load Rating [Max] | 27000 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Series | 39000 |
| Housing Shoulder Diameter | 4.02 in |
| O.D. | 4.125 in |
| Weight | 3.492 LB |
| EAN or UPC | 53893278186 |

