- Series 3900 Single Cup
- 4 7/16" OD x 1 1/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Cup Width | 1 1/16 in |
| Cone Width | N/A |
| Series | 3900 |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Precision |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 4.4375 in |
| Material | Steel |
| Cup Type | Single Cup |
| Weight | 1.198 LB |
| EAN or UPC | 53893135694 |

