- Series 3900 Single Cup
- 4.331" OD x 0.9060" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | N/A |
| Cone Width | N/A |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 7492 lbf |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 4.331 in |
| Series | 3900 |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.453261 |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Width | 0.906 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Origin | Cups |
| Weight | 0.869 LB |
| EAN or UPC | 53893135755 |

