- 395 Series Double Cone
- 2 7/16" Straight Bore
- 2 7/8" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Series | 395 |
| Radial Rating | 5337.1 lbf |
| K Factor | 1.453261 |
| Cup Width | N/A |
| Bore Type | Round Bore w/ Keyway |
| Bearing Type | Double Cone |
| Cone Width | 2 7/8 in |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| I.D. | 2 7/16 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Origin | Cones |
| Cone Type | Double Cone |
| O.D. | N/A |
| Weight | 3.61 LB |
| EAN or UPC | 53893025278 |

