- Series 395 Single Cup
- 4 7/16" OD x 5/8" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 395 |
| Radial Rating | 5337.1 lbf |
| I.D. | N/A |
| Origin | Cups |
| Bearing Type | Single Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 0.625 in |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.453261 |
| Material | Steel |
| O.D. | 4.4375 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Weight | 0.787 LB |
| EAN or UPC | 53893025339 |

