- Series 395 Double Cup
- 4.331" OD x 1 13/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Enclosure | N/A |
| Series | 395 |
| Cup Type | Double Cup |
| O.D. | 4.331 in |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| Bearing Type | Double Cup |
| I.D. | N/A |
| Cup Width | 1 13/16 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Cone Width | N/A |
| Tolerance | Precision |
| Weight | 1.537 LB |
| EAN or UPC | 53893026022 |

