- Series 395 Double Cup
- 4.331" OD x 1 13/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Hole for Locking Pin
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| Special Features | w/Hole for Locking Pin |
| K Factor | 1.453261 |
| Material | Steel |
| Series | 395 |
| Cup Width | 1.8125 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| O.D. | 4.331 in |
| Enclosure | N/A |
| Bearing Type | Double Cup |
| Cup Type | Double Cup |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | N/A |
| Radial Rating | 5337.1 lbf |
| Cone Width | N/A |
| Weight | 1.53 LB |
| EAN or UPC | 53893026152 |

