- Series 39500 Double Cup
- 4 7/16" OD x 2 3/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Hole for Locking Pin
| Bearing Type | Double Cup |
| Enclosure | N/A |
| Origin | Cups |
| I.D. | N/A |
| K Factor | 1.7209 |
| O.D. Type | Straight |
| Cone Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Cup Type | Double Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| O.D. | 4.4375 in |
| Material | Steel |
| Cup Width | 2 3/16 in |
| Series | 39500 |
| Radial Rating | 7492 lbf |
| Special Features | w/Hole for Locking Pin |
| Weight | 2.16 LB |
| EAN or UPC | 53893279572 |

