- 39500 Series Single Cone
- 2.5586" Straight Bore
- 1.2180" Wide
- 0.090" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | N/A |
| Material | Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.090 in |
| Enclosure | Open |
| K Factor | 1.7209 |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Rating | 9008.4 lbf |
| Cone Type | Single Cone |
| Tolerance | Standard |
| Cup Width | N/A |
| Origin | Cones |
| Series | 39500 |
| Bearing Type | Single Cone |
| I.D. | 2.5586 in |
| Cone Width | 1.218 in |
| Weight | 2.04 LB |
| EAN or UPC | 53893280721 |

