- Tapered Roller Bearing Set
- 2" ID x 4 7/16" OD x 1 3/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| Assembly | TS |
| Housing Shoulder Diameter | 4.17 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| I.D. | 2 in |
| O.D. | 4.4375 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 7490 lbf |
| End Play | 0.014 in |
| Cone Width | 1.183 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Static Load Rating [Max] | 43000 lbf |
| Cup Width | 0.9375 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| K Factor | 1.45 |
| Series | 3900 |
| Weight | 7.193 LB |
| EAN or UPC | 53893136592 |

