- Tapered Roller Bearing Set
- 2 5/16" ID x 4 7/16" OD x 1 5/16" Wide
- Class 00
| Cone Width | 1.183 in |
| Tolerance | Class 00 (Ultra-Precision) |
| K Factor | 1.45 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Static Load Rating [Max] | 43000 lbf |
| I.D. | 2 5/16 in |
| Series | 3900 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Housing Shoulder Diameter | 4.17 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 7490 lbf |
| Assembly | TS |
| Cup Width | 1 1/16 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| O.D. | 4.4375 in |
| Weight | 3.04 LB |
| EAN or UPC | 53893796819 |

