- Series 415 Single Cup
- 3 1/2" OD x 7/8" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | 7/8 in |
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Origin | Cups |
| O.D. | 3.5 in |
| K Factor | 2.215935 |
| Series | 415 |
| Bearing Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 6245 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | N/A |
| Weight | 0.79 LB |
| EAN or UPC | 53893031040 |

