- Series 420000 Double Cup
- 14 1/2" OD x 5 3/8" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Enclosure | N/A |
| Series | 420000 |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Cup Width | 5.375 in |
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| Radial Rating | 63016 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| O.D. Type | Straight |
| K Factor | 1.454953 |
| Material | Steel |
| O.D. | 14.5 in |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Cup Type | Double Cup |
| Weight | 62.014 LB |
| EAN or UPC | 53893612348 |

