- 42000 Series Double Cone
- 3 5/8" Straight Bore
- 2.2810" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | 3 5/8 in |
| K Factor | 1.186693 |
| Cone Type | Double Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | 2.281 in |
| Bearing Type | Double Cone |
| Cup Width | N/A |
| Enclosure | Open |
| Radial Rating | 8790.8 lbf |
| Material | Steel |
| O.D. | N/A |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Series | 42000 |
| Weight | 6.031 LB |
| EAN or UPC | 53893284613 |

