- 42000 Series Single Cone
- 3.7392" Straight Bore
- 1.1410" Wide
- 0.120" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cone |
| Origin | Cones |
| O.D. | N/A |
| Cone Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.120 in |
| Cup Width | N/A |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 8790.8 lbf |
| Series | 42000 |
| K Factor | 1.186693 |
| Bore Type | Round Bore |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | 3.7392 in |
| Cone Width | 1.141 in |
| Enclosure | Open |
| Weight | 2.625 LB |
| EAN or UPC | 53893285078 |

