- Series 42000 Double Cup
- 5 7/8" OD x 2 1/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | N/A |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 2 1/16 in |
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 42000 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| O.D. | 5.875 in |
| Cup Type | Double Cup |
| K Factor | 1.186693 |
| Bearing Type | Double Cup |
| Origin | Cups |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 8790.8 lbf |
| Weight | 3.292 LB |
| EAN or UPC | 53893287058 |

