- 43000 Series Single Cone
- 1 1/8" Straight Bore
- 0.9480" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| K Factor | 0.8746067 |
| Cone Type | Single Cone |
| I.D. | 1 1/8 in |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Origin | Cones |
| Series | 43000 |
| Radial Rating | 4189.7 lbf |
| Cone Width | 0.948 in |
| Cup Width | N/A |
| Weight | 0.85 LB |
| EAN or UPC | 53893288307 |

