- Series 430000 Double Cup
- 15 3/4" OD x 5 3/8" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Cup Type | Double Cup |
| Cup Width | 5 3/8 in |
| O.D. | 15.75 in |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| K Factor | 1.328774 |
| I.D. | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 64205.4 lbf |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Double Cup |
| Origin | Cups |
| Series | 430000 |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Cone Width | N/A |
| Weight | 75.65 LB |
| EAN or UPC | 53893615479 |

