- Series 435 Single Cup
- 3 5/8" OD x 7/8" Wide
- 0.090" Maximum Housing Fillet Radius
- Flanged Outside Diameter
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cup |
| O.D. Type | Flanged |
| Cup Width | 0.875 in |
| Cone Width | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | 3.625 in |
| K Factor | 2.05429 |
| Series | 435 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| Radial Rating | 6849.5 lbf |
| Material | Steel |
| Enclosure | N/A |
| Origin | Cups |
| Weight | 0.79 LB |
| EAN or UPC | 53893031781 |

