- Series 435 Single Cup
- 3.484" OD x 1 3/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 1.1875 in |
| Radial Rating | 6849.5 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Cups |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Series | 435 |
| Cup Type | Single Cup |
| O.D. | 3.484 in |
| K Factor | 2.05429 |
| I.D. | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Weight | 0.728 LB |
| EAN or UPC | 53893032054 |

