- Series 43000 Double Cup
- 3 3/16" OD x 1 9/16" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | 1.5625 in |
| Origin | Cups |
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | N/A |
| O.D. | 3.1875 in |
| K Factor | 0.8746067 |
| I.D. | N/A |
| Cone Width | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Cup Type | Double Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Series | 43000 |
| Radial Rating | 4189.7 lbf |
| Bearing Type | Double Cup |
| Weight | 1.172 LB |
| EAN or UPC | 53893289601 |

