- Series 4300 Single Cup
- 3 9/16" OD x 1 5/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | 3.5625 in |
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 1 5/16 in |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 9044.6 lbf |
| Bearing Type | Single Cup |
| Series | 4300 |
| K Factor | 2.05429 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Tolerance | Standard |
| Cup Type | Single Cup |
| Origin | Cups |
| I.D. | N/A |
| Weight | 1.17 LB |
| EAN or UPC | 53893140377 |

