- Tapered Roller Bearing Set
- 1 5/8" ID x 3.484" OD x 1" Wide
- Class 0
| K Factor | 0.75 |
| One-Row Radial Rating C90 | 4540 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| I.D. | 1 5/8 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 0.933 in |
| Cup Width | 11/16 in |
| Assembly | TS |
| Static Load Rating [Max] | 19900 lbf |
| O.D. | 3.484 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.090 in |
| Housing Shoulder Diameter | 3.31 in |
| Series | 44000 |
| Weight | 1.562 LB |
| EAN or UPC | 53893291529 |

