- 435 Series Single Cone
- 1 5/8" Straight Bore
- 1.1770" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Precision Grade
| Cup Width | N/A |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cone Type | Single Cone |
| Tolerance | Precision |
| Enclosure | Open |
| Origin | Cones |
| Series | 435 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| I.D. | 1 5/8 in |
| Cone Width | 1.177 in |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | N/A |
| Weight | 1.37 LB |
| EAN or UPC | 53893033709 |

