- Series 450000 Double Cup
- 12 1/8" OD x 5 3/4" Wide
- 0.090" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| K Factor | 1.790955 |
| Origin | Cups |
| Cup Type | Double Cup |
| Enclosure | N/A |
| O.D. | 12.125 in |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Material | Steel |
| Series | 450000 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| Radial Rating | 56813.1 lbf |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 5 3/4 in |
| I.D. | N/A |
| Bearing Type | Double Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 55.09 LB |
| EAN or UPC | 53893620367 |

