- Series 45200 Single Cup
- 4 1/8" OD x 15/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. Type | Straight |
| Cup Type | Single Cup |
| Origin | Cups |
| Cone Width | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Series | 45200 |
| Material | Steel |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 4.125 in |
| Cup Width | 15/16 in |
| Radial Rating | 8270.4 lbf |
| Bearing Type | Single Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Tolerance | Standard |
| K Factor | 1.75647 |
| Weight | 0.81 LB |
| EAN or UPC | 53893296289 |

