- Series 455 Single Cup
- 4 3/8" OD x 1.2813" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | N/A |
| Series | 455 |
| Cup Type | Single Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| K Factor | 1.742075 |
| Bearing Type | Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Cups |
| I.D. | N/A |
| Material | Steel |
| O.D. | 4.375 in |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 7319.1 lbf |
| Cup Width | 1.2813 in |
| Weight | 1.829 LB |
| EAN or UPC | 53893141084 |

