- Series 46700 Double Cup
- 8 7/8" OD x 2 3/4" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Series | 46700 |
| I.D. | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| O.D. | 8.875 in |
| Tolerance | Standard |
| Bearing Type | Double Cup |
| Cup Width | 2 3/4 in |
| K Factor | 1.523972 |
| Origin | Cups |
| Cup Type | Double Cup |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 16364.8 lbf |
| Material | Steel |
| Weight | 7.4 LB |
| EAN or UPC | 53893299495 |

