- Series 475 Single Cup
- 4.724" OD x 0.9230" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 0.923 in |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 4.724 in |
| Origin | Cups |
| Material | Steel |
| Series | 475 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Radial Rating | 7739.7 lbf |
| K Factor | 1.518446 |
| Tolerance | Standard |
| Cup Type | Single Cup |
| Weight | 1.02 LB |
| EAN or UPC | 53893038254 |

