- Series 475 Double Cup
- 4.724" OD x 2 1/8" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Hole for Locking Pin
| Series | 475 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Origin | Cups |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 7739.7 lbf |
| K Factor | 1.518446 |
| Bearing Type | Double Cup |
| Cup Width | 2 1/8 in |
| O.D. Type | Straight |
| Cone Width | N/A |
| Cup Type | Double Cup |
| Special Features | w/Hole for Locking Pin |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 4.724 in |
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| Weight | 2.655 LB |
| EAN or UPC | 53893038537 |

