- Tapered Roller Bearing Set
- 2 13/16" ID x 4.724" OD x 1.2813" Wide
- Class 0
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cup Width | 1.0313 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| O.D. | 4.724 in |
| Static Load Rating [Max] | 56000 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 9650 lbf |
| Housing Shoulder Diameter | 4.49 in |
| I.D. | 2 13/16 in |
| K Factor | 1.62 |
| Assembly | TS |
| Series | 47400 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 1.2813 in |
| Weight | 3.197 LB |
| EAN or UPC | 53893304182 |

