- 475 Series Single Cone
- 2.5590" Straight Bore
- 1.1420" Wide
- 0.090" Maximum Shaft Fillet Radius
- Precision Grade
| Series | 475 |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cone Width | 1.142 in |
| Enclosure | Open |
| Cone Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.090 in |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Precision |
| Material | Steel |
| Origin | Cones |
| I.D. | 2.559 in |
| Weight | 2.003 LB |
| EAN or UPC | 53893039879 |

