- Tapered Roller Bearing Set
- 3 3/4" ID x 5 5/8" OD x 0.5937" Wide
- Class 0
| O.D. | 5.625 in |
| Housing Shoulder Diameter | 5.59 in |
| K Factor | 1.3 |
| Assembly | TSF |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Cup Width | 1.0313 in |
| Series | 47800 |
| Cone Width | 1.375 in |
| Static Load Rating [Max] | 69000 lbf |
| I.D. | 3 3/4 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 10600 lbf |
| Weight | 4.299 LB |
| EAN or UPC | 53893307091 |

