- Timken TDO assembly
- consists of 2-48286 cone, 1-48220D cup and 1 -X1S-48286 spacer .016" E.P.
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Assembly | TDO |
| K Factor | 1.82 |
| Series | 48200 |
| I.D. | 4.88 in |
| End Play | 0.016 in |
| Static Load Rating [Max] | 222000 lbf |
| O.D. | 7.19 in |
| Weight | 16.626 LB |
| EAN or UPC | 53893308913 |

