- Series 48300 Double Cup
- 7 1/2" OD x 2 7/8" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Cup Type | Double Cup |
| Series | 48300 |
| Tolerance | Precision |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 2 7/8 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Double Cup |
| Material | Steel |
| I.D. | N/A |
| Origin | Cups |
| O.D. | 7.5 in |
| Weight | 5.753 LB |
| EAN or UPC | 53893311135 |

