- Series 48600 Single Cup
- 7 7/8" OD x 1.3437" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Type | Single Cup |
| Cup Width | 1.3437 in |
| Material | Steel |
| Enclosure | N/A |
| O.D. | 7.875 in |
| Tolerance | Precision |
| Bearing Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Series | 48600 |
| Weight | 3.135 LB |
| EAN or UPC | 53893314327 |

